Απίστευτη ανατροπή από -27 για την Ζαλγκίρις μέσα στο Μιλάνο! (82-85)

Αρμάνι - Ζαλγκίρις 82-85

Με επική ανατροπή στην τελευταία περίοδο, η Ζάλγκιρις ανέτρεψε το +27 της Αρμάνι στο «Φόρουμ», νίκησε 85-82 για την τέταρτη αγωνιστική της Ευρωλίγκας κι έφτασε στο 3-1 ρεκόρ.
Έστω κι αν έχανε -27 στο 27’, η Ζάλγκιρς Κάουνας νίκησε 85-82 (!)στο Μιλάνο την Αρμάνι για την τέταρτη αγωνιστική της Ευρωλίγκας κι έφτασαν στο 3-1 το ρεκόρ της, αφήνοντας τους πρωταθλητές Ιταλίας στις χαμηλές θέσεις με 1-3 να ψάχνονται για τη συνέχεια.

Οι παίκτες του Ετορε Μεσίνα προηγήθηκαν 64-37 στο 17’, όμως, στη συνέχεια, δέχτηκαν επιμέρους σκορ 18-48 από τους πρωταθλητές Λιθουανίας σε ένα ματς που είχαν το προβάδισμα από τη δεύτερη περίοδο και με διψήφιες διαφορές κοντά στο +20, όμως στην τέταρτη περίοδο η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι έκανε πολλά μικρά σερί, ισοφάρισε και προηγήθηκε με +1 πριν οι παίκτες της φανούν ψύχραιμοι στη «ρουλέτα» των ελεύθερων βολών και δημιούργησαν τη δεύτερη μεγαλύτερη ανατροπή την ιστορία της διοργάνωσης.
Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Γκιεντράιτις με 21, Φρανσίσκο με 17 και Σιρβίντις με 11 πόντους. Για τους Ιταλούς, ξεχώρισαν οι Μίροτιτς με 17, Λεντέι με 13, Μπολμάρο με 12 και Ντιμιτριέβιτς με 11 πόντους.