Εκκωφαντική «τριάρα» για την ΑΕΚ απέναντι στον ΟΦΗ (3-0)

ΑΕΚ - ΟΦΗ 3-0

Έβγαλε αντίδραση η ΑΕΚ μετά τον οδυνηρό αποκλεισμό της από την Νόα και με εκκωφαντική εμφάνιση επικράτησε άνετα του ΟΦΗ με 3-0 στην [άδεια» Opap Arena κάνοντας ιδανική εκκίνηση στο νέο πρωτάθλημα.

Οι «κιτρινόμαυροι» με εμφανέστατη διάθεση να αποτινάξουν από επάνω τους το φάσμα του ευρωπαϊκού τους αποκλεισμού, παρουσιάστηκαν πολύ συγκεντρωμένοι αι αποφασιστικοί από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης αναγκάζοντας τους αντιπάλους τους σε παθητικό ρόλο.
Κατάφεραν μάλιστα να προηγηθούν στο σκορ μόλις στο 11ο λεπτό!
Με επιτόπια κεφαλιά του Λιβάι Γκαρσία -που επέστρεψε στην 11άδα- από σέντρα ακριβείας του Άμραμπατ και ενώ έχει προηγηθεί υπέροχη ανάπτυξη από τους γηπεδούχους, οι «κιτρινόμαυροι» έκαναν το 1-0 απέναντι στους Κρητικούς.
Τρία λεπτά μετά το γκολ του Λιβάι Γκαρσία για το 1-0, η «Ένωση» χτύπησε ξανά, σοκάροντας απόλυτα τον ΟΦΗ με το 2-0!
Καταπληκτική μπαλιά του Σιμάνσκι στην πλάτη της άμυνας, ο Πήλιος έκανε άριστο κατέβασμα, απέφυγε τον Μπρεσάν και τελείωσε τη φάση για το 2-0, σημειώνοντας το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της ΑΕΚ, αλλά και συνολικά στην καριέρα του.

Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Τσούμπερ στο 83’ με ψύχραιμο σουτ, έπειτα από συστημένη ασίστ του Πήλιου!