Εντυπωσιακός ο Παναθηναϊκός «καθάρισε» την Βαλένθια με 90-73

ΠΑΟ - Βαλένθια 90-73 - Σλούκας- Λεσόρ

Την ανοδική του πορεία πιστοποίησε ο Παναθηναϊκός επικρατώντας άνετα της Βαλένθια στο κλειστό του ΟΑΚΑ με 90-73. Οι «πράσινοι» έδωσαν ρεσιτάλ για 25 λεπτά και με κορυφαίους τους Λεσόρ (17 π.) Μήτογλου (14 π.) Σλούκα (12 π.),Γκριγκόνις (11 π.) έφτασαν στην νίκη που τους έφερε στο 6-4 στη φετινή Ευρωλίγκα. Με διαδοχικά τρίποντα το σύνολο του Αταμάν, έκλεισε προηγούμενο το πρώτο δεκάλεπτο με 27-18. Οι Ναν, Βιλντόσα και Μαντζούκας πήραν την σκυτάλη και «βομβάρδιζαν» από την γραμμή των τριών πόντων . Στο 15’ ο Παναθηναϊκός έφτασε σε νταμπλ σκορ για το 36-18 έχοντας να επιδείξει το εκπληκτικό 8/11 τρίποντα.
Η Βαλένθια με συνεχόμενα καλάθια των Λόπεθ, Οτζελέγε, Τουρέ μείωσε προσωρινά σε 36-27 αλλά μέχρι εκεί. Από εκείνο το σημείο οι παίκτες του Αταμάν πάτησαν γκάζι και άφησε την σκόνη στους αντιπάλους τους. Με τους Μήτογλου, Σλούκα, Λεσόρ και Γκραντ να σκοράρουν οι γηπεδούχοι απέκτησαν διαφορά 22 πόντων για το 62-40 στο 25’ Οι Ισπανοί με τη σύνθετη άμυνά τους μπλόκαραν τον Παναθηναϊκό και μείωσαν σε 75-66 με καλάθι του Μπραντέγια στο 35’. Το «καμπανάκι» ήχησε στα αυτιά των παικτών του Αταμάν, που με συνεχόμενα καλάθια των Μήτογλου και Γκριγκόνις ανέκτησαν διαφορά 15 πόντων για το 85-70 και «κλείδωσαν» το ματς.
Τα δεκάλεπτα: 27-18, 49-35, 72-53, 90-73