Εξαιρετικός Ολυμπιακός κατέκτησε το τρίτο συνεχόμενο Σούπερ Καπ κόντρα στον Παναθηναϊκό (86-85)

Ολυμπιακός

Ο ψυχωμένος Ολυμπιακός «λύγισε» πάτησε» τον Παναθηναϊκό με 86-85 στον τελικό του Σούπερ Καπ, κατακτώντας το τρίτο διαδοχικό Σούπερ Καπ πήρε τον πρώτο τίτλο της σεζόν και έστειλε το μήνυμα για τα 100 χρόνια!

Ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που μπήκε πολύ πιο αποφασιστικός στον τελικό. Με τον Τάιλερ Ντόρσεϊ να … πυροβολεί με τέσσερα τρίποντα οι «ερυθρόλευκοι» έκλεισαν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 16-21, με τον ομογενή διεθνή γκαρντ να έχει σημειώσει ήδη 12 πόντους

Ο Παναθηναϊκός επιχείρησε  με τα τρίποντα του Γκριγκόνις και τα σημαντικά καλάθια των Ναν και Γκραντ να μείνει κοντά στο σκορ. Η είσοδος του Σλούκα προσέδωσε  δημιουργία και σκοράρισμα στους «πράσινους» που με γκολ-φάουλ του αρχηγού μείωσε σε 33-34 στο 16’.

Ο Ολυμπιακός όμως με τον Ντόρσεϊ σταθερά σε καλή βραδιά και τους Πετρούσεφ – Βεζένκοφ να σκοράρουν από την περιφέρεια, έφτασε στο 38-43, για να κλείσει το πρώτο μέρος με καλάθι του Πίτερς για το 38-45.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός βρίσκοντας σκορ από τους Ντόρσεϊ, Φουρνιέ και Γκος προηγήθηκε 44-52 στο 23’ όμως ο Παναθηναϊκός με τον Γκριγκόνις να πυροβολεί από την περιφέρεια και τους Ναν Σλούκα να μπαίνουν στην εξίσωση έκανε την ανατροπή και προσπέρασε 62-57 στο 29΄Η τρίτη περίοδος βρήκε τους «ερυθρόλευκους» όμως να προηγούνται με 62-63 με καλάθια των Πετρούσεφ και Βεζένκοφ. Στην τέταρτη περίοδο έγινε μάχη . Με τον Ολυμπιακό να παίρνει το μεμέντιουμ και να προηγείται 74-68 με τον Βεζένκοφ να παίρνει … φωτιά. Οι πράσινοι μείωσαν 73-74 με τον Λεσόρ, όμως δύο τρίποντα του Βεζένκοφ έφεραν τον Ολυμπιακό στο 75-84 …

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 38-45, 62-63, 85-86.