Κοίταξε στα μάτια τον πανίσχυρο Καναδά η ατσάλινη Εθνική χάνοντας στις λεπτομέρειες (86-79)

giannis_000700

Αντάξια των περιστάσεων σε κάθε περίπτωση αποδείχθηκε η Εθνική ομάδα μπάσκετ!
Στον παρθενικό της αγώνα σε επίπεδο Ολυμπιακών Αγώνων μετά από προσμονή 16 ετών η γαλανόλευκη κοίταξε στα μάτια τον πανίσχυρο Κανδά από τον οποίο ηττήθηκε στις λεπτομέρειες με 86-79 έχοντας δικαιολογημένα παράπονα από την διαιτησία σε επίμαχα σημεία της αναμέτρησης.

Οι Καναδοί είχαν το προβάδισμα από τα πρώτα λεπτά,
Μάλιστα η εκκωφαντική τους εκκίνηση τους βρήκε να προηγούνται εμ 19-7 στο 5′ και 24-12 στο 7’φτάνοντας ακόμη και στο +16, με την Ελλάδα όμως να βγάζει συνεχώς αντιδράσεις στο ματς και να πλησιάζει στο καλάθι (78-80), στο τελευταίο λεπτό. Ωστόσο, ένα μεγάλο καλάθι του Γκίλτζιους-Αλεξάντερ και οι λεπτομέρειες κόστισαν την ήττα στο τέλος, με την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη να δείχνει, πάντως, ότι μπορεί να προκριθεί στα νοκ άουτ.
Τρομερός ο Γιάννης Αντετοκούνμπο με 34 πόντους, έχοντας για άξιο συμπαραστάτη τον Κώστα Παπανικολάου με 17 πόντους.
Από τους Καναδούς, ξεχώρισαν οι Αρ Τζέι Μπάρετ και Σάι Γκίλτζιους-Αλεξάντερ με 23π. και 21π. αντίστοιχα.
Επόμενο καθοριστικό παιχνίδιτης Εθνικής απέναντι στην Ισπανία την ερχόμενη Τρίτη (30/7, 12:00).