Πρώτη νίκη για τον Κολοσσό με ανατροπή κόντρα στο Λαύριο (74-82)

Κοινοποίηση:
Λαύριο - Κολοσσός 74-82

Την πρώτη του νίκη στη φετινή σεζόν πανηγύρισε ο Κολοσσός Ρόδου! Η ομάδα του Γιώργου Σιγάλα νίκησε με σκορ 82-74 το Λαύριο εκτός έδρας και έκανε «σεφτέ» μετά από συνεχόμενες ήττες σε όλες τις διοργανώσεις, και μάλιστα το έκανε με ανατρεπτικό τρόπο! Κάπως έτσι, ανέβηκε στο 1-2 και άφησε τους γηπεδούχους χωρίς θετικό αποτέλεσμα μετά από τρεις αγωνιστικές.

Μετά από ένα μοιρασμένο πρώτο δεκάλεπτο (19-20), οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα εντυπωσιακό 24-9 στη δεύτερη περίοδο και κατάφεραν να ξεφύγουν με +14 πριν το ημίχρονο (43-29)!

Ενώ οι Ροδίτες φάνηκαν να οδεύουν προς μία ακόμη ήττα, στο τρίτο δεκάλεπτο απάντησαν με ένα δικό τους 32-15 και κατάφεραν να ανατρέψουν την κατάσταση, φτάνοντας τελικά στη νίκη χωρίς μάλιστα άγχος στο φινάλε.