Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός Superfoods 34-52 (Τρίτο δεκάλεπτο)

Κοινοποίηση:
4156052

Σε εξέλιξη βρίσκεται ο πέμπτος τελικός της Basket League. Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός κοντράρονται στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας σε ένα ματς όπου ο νικητής θα στεφθεί πρωταθλητής Ελλάδας για τη σεζόν 2016-17.

Το παιχνίδι στην πρώτη περίοδο είχε όλα τα στοιχεία του ντέρμπι. Ο Μιλουτίνοφ άνοιξε το σκορ, ενώ ο Παππάς με το πρώτο τρίποντο των «πράσινων» μετά από πέντε προσπάθειες σημείωσε το 3-2. Ακολούθησε ένα σερί 9-0 του Ολυμπιακού με τρίποντα του Παπανικολάου και δύο του Μάντζαρη, όμως οι «πράσινοι» επέστρεψαν και ισοφάρισαν σε 12-12 με πόντους των Μπουρούση, Καλάθη και Ρίβερς. Τελικά στο τέλος της περιόδου ο Ολυμπιακός με βολή του Σπανούλη προηγήθηκε 17-14.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ανήκε ολοκληρωτικά στον Παναθηναϊκό. Οι «πράσινοι» με σφικτή άμυνα περιόρισαν τον Ολυμπιακό στους δέκα πόντους σε ολόκληρη την περίοδο με αποτέλεσμα να αποκτήσουν προβάδισμα με διψήφιο αριθμό πόντων. Μετά το 19-14 που σημείωσε ο Παπανικολάου, οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ ισοφάρισαν με τρίποντο του Καλάθι και άλεϊ ουπ τελείωμα του Γκιστ, ενώ ο Τζέιμς σημείωσε το 21-19. Με καλάθι του Αγραβάνη οι Πειραιώτες ισοφάρισαν (21-21), ενώ με επί μέρους σκορ 11-2 οι «πράσινοι» ξέφυγαν με 34-23. Μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο Σπανούλης προσέφερε τέσσερις πόντους στους «ερυθρόλευκους» και ο Τζέιμς δύο στους «πράσινους» για να διαμορφωθεί το σκορ στο 36-27 υπέρ του Παναθηναϊκού.

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 27-36.